Ustawa hazardowa a gra u bukmacherów. Co wolno na mocy ustawy hazardowej?

Ustawa hazardowa a gra u bukmacherów. Co wolno na mocy ustawy hazardowej?

Wprowadzona 1 kwietnia 2017 roku nowelizacja ustawy hazardowej zatrzęsła polskim światem legalnych zakładów sportowych. Wprowadzono w niej szereg obwarowań i ograniczeń, przez które wiele z działających wcześniej legalnie serwisów bukmacherskich online – szczególnie tych zagranicznych – musiało zakończyć swoją działalność. Wprowadziło to też duże utrudnienia dla graczy z Polski.

Co dokładnie znalazło się w tej ustawie? Jakie zmiany wprowadziła w stosunku do stanu rzeczy sprzed 2017 roku? Przyglądamy się najważniejszym fragmentom nowelizacji ustawy hazardowej.

Wymóg posiadania państwowej licencji

Przede wszystkim od nowelizacji ustawy na prowadzenie zakładu bukmacherskiego w Polsce, w tym również na działalność online, wymagana jest państwowa licencja. Serwisy, które jej nie posiadają lub które prowadzą działalność w sieci poza granicami naszego kraju, są wpisywane do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Strona, która znajdzie się w tym rejestrze, jest później blokowana przez polskich dostawców Internetu.

Jednocześnie polskie banki mają zakaz realizowania przelewów do działających niezgodnie z ustawą serwisów bukmacherskich. Podobnie różnego rodzaju operatorzy płatności online.

Z tego powodu wielu zagranicznych bukmacherów, którzy wcześniej oferowali możliwość obstawiania rozgrywek graczom z Polski, zamknęło tę możliwość.

Zakaz reklamy

Od 1 kwietnia 2017 zakazane przez prawo jest reklamowanie wszelkiego rodzaju gier hazardowych, w tym zakładów bukmacherskich – czy to naziemnych, czy online – jeżeli nie posiadają one odpowiedniej, państwowej licencji na prowadzenie działalności w Polsce.

W przypadku bukmacherów, prowadzących działalność legalnie i z odpowiednią koncesją, reklama jest możliwa, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Bukmacherzy stacjonarni mogą się reklamować na budynku, w którym prowadzone są zakłady i w samym punkcie ich przyjmowania. Możliwa jest też reklama podczas imprez sportowych pod warunkiem, że bukmacher jest sponsorem całego wydarzenia lub jednej z uczestniczących w nim drużyn (lub zawodników).

Ustawa hazardowa a gra u bukmacherów. Co wolno na mocy ustawy hazardowej?

W Internecie mogą się reklamować wyłącznie w obrębie własnej strony internetowej. Reklamujący się bukmacher powinien też umieścić komunikat o ryzyku, związanym z hazardem i informację o posiadaniu stosownych uprawnień i zezwoleń.

Wprowadzenie podatku od gry u bukmachera

Na mocy tej nowelizacji wprowadzono także dwa podatki, którymi bukmacher obciąża każdego grającego. Pierwszym jest podatek od postawionej stawki, wynoszący każdorazowo 12 proc. zakładu. Drugim – podatek od wygranej, wynoszący 10 proc.

Ten drugi podatek dotyczy każdej wygranej, która przekroczy wartość 2280 złotych. W takich wypadkach bukmacher zobowiązany jest pomniejszyć przekazaną graczowi wygraną o 10 proc. i samodzielnie przekazać podatek do skarbu państwa. Dzieje się to bez udziału gracza.

Ustawa hazardowa – konsekwencje dla polskich graczy

Najbardziej widocznym skutkiem wprowadzenia w 2017 roku nowelizacji ustawy hazardowej jest wycofanie się z polskiego rynku wielu zagranicznych serwisów bukmacherskich. Ich udział w rynku przejęli bukmacherzy, którzy postarali się wcześniej o odpowiednią licencję.

Należy z całą mocą podkreślić, że nie oznacza to, że zakłady bukmacherskie online stały się w Polsce nielegalne. Polscy gracze wciąż mogą je zawierać, muszą to tylko robić w serwisach, które posiadają odpowiednią licencję.

Wprowadzone ograniczenia z pewnością utrudniły działalność części firm, szczególnie tym zagranicznym. Nie znaczy to jednak, że zakłady bukmacherskie znalazły się na cenzurowanym lub że ich miłośnicy muszą się czegokolwiek obawiać.

Ten typ zakładów jest wciąż jak najbardziej legalny i dozwolony przez prawo. Został jedynie obwarowany dodatkowymi warunkami i kontrolą.