Czy obstawianie u bukmachera jest legalne?

Czy obstawianie u bukmachera jest legalne?

Wprowadzona 1 kwietnia 2017 roku nowelizacja ustawy hazardowej wywołała pewne zamieszanie na polskim rynku zakładów sportowych. Część bukmacherów, szczególnie zagranicznych, musiała zakończyć działalność w naszym kraju. Mogło to wywołać wrażenie, że status zakładów sportowych jakoś się zmienił i teraz są one nielegalne.

Nic bardziej mylnego! Gra u bukmachera i obstawianie wyników ulubionych dyscyplin jest wciąż jak najbardziej zgodne z prawem. Ustawodawca wprowadził jedynie dodatkowe obwarowania na samych bukmacherów.

Legalny bukmacher tylko z licencją

I tak od 1 kwietnia 2017 roku aby prowadzić zakłady bukmacherskie w Polsce potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Posiadający je bukmacher może prowadzić zakłady zarówno online jak i stacjonarnie w swoim punkcie, a grający u niego nie łamią przepisów.

Obowiązek uzyskania licencji spowodował tyle, że z Polski wycofało się wielu bukmacherów zagranicznych, od których wcześniej nie były wymagane żadne pozwolenia. Polskim bankom i operatorom płatności zabroniono realizować przelewy do tych bukmacherów, powstał również specjalny rejestr, do którego wprowadzane są domeny nielegalnie działających serwisów. Są one później blokowane na poziomie dostawców Internetu.

Czy obstawianie u bukmachera jest legalne?

Wszystko to dla gracza oznacza jedynie tyle, że zmniejszyła się liczba dostępnych mu serwisów bukmacherskich – ale absolutnie nie to, że gra u bukmachera stała się w jakimkolwiek sensie nielegalne.

Legalna gra u bukmachera z podatkiem

Dodatkowym obwarowaniem, wprowadzonym przez nowelizację ustawy hazardowej z kwietnia 2017, jest nałożenie na zakłady sportowe podatku – a właściwie dwóch podatków. Pierwszy, wynoszący 12 proc., dotyczy każdego zakładu. Do kwoty pobieranej za obstawienie danego wyniku czy rezultatu bukmacher każdorazowo dolicza więc owe 12 proc., które ma obowiązek przekazać do skarbu państwa.

Dodatkowy podatek wynoszący 10 proc. dotyczy wszystkich wygranych, przekraczających 2280 złotych. W przypadku zarejestrowania takiej wygranej bukmacher zobowiązany jest sam pomniejszyć wypłaconą graczowi kwotę o podatek i przekazać go do urzędu skarbowego.

Zakłady sportowe – jest w czym wybierać

Chociaż po wprowadzeniu nowelizacji hazardowej, a wraz z nią wymogu posiadania odpowiedniej licencji, liczba działających w Polsce legalnie bukmacherów zmalała, to Polscy gracze wciąż mają w czym wybierać.

Grając u legalnego bukmachera online korzystać możemy z większości popularnie stosowanych w Internecie metod płatności. Doładowanie konta kwotą potrzebną na zakłady będzie szybkie i bezproblemowe. Nie powinniśmy również natknąć się na problemy podczas wypłacania wygranych.